education · italyada üniversite · italyada master · italyanca · İtalya'da Yüksek Lisans · İtalyada Üniversite · İtalyada Master

Öğrencimiz Ata Kurtbay’ın Torino çıkartması

Yüksek lisansını Politecnico di Torino’da ‘Uluslararası Ticaret Hukuku’ bölümü üzerinde yapan sevgili öğrencimiz Ata Kurtbay, bizlerle okuduğu bölüme ve yaşadığı deneyimlere dair aşağıdaki yazıyı paylaştı. Torino’da okumak isteyen ya da bu alanda eğitim almayı düşünenler için oldukça yol gösterici olan bu yazı için kendisine teşekkür ediyor ve kariyer hayatının eğitim hayatı gibi güzel geçmesini diliyoruz.

‘Master için İtalya’yı tercih etmemin öncelikli sebebi İtalyan Lisesi mezunu olmamdır. Her ne kadar okumuş olduğum bölüm İngilizce olsa da, bu masterın bana en büyük katkılarından biri italyancamı geliştirmek oldu. Bunun yanında, benimle aynı mesleği yapan farklı kültürden insanları tanımış olmak hem sosyal hem de mesleki açıdan kazanmış olduğum bir diğer artıdır.’

Torino-1-300x300.jpg
Po nehrinden güzel bir kare yakalamış öğrencimiz Ata:)

Torino Üniversitesi’nde ‘Uluslararası Ticaret Hukuku, Sözleşmeler ve Uyuşmazlık Çözümü’ üzerine İngilizce yüksek lisans yaptım. Program toplamda 1 senedir ve 3 aşamadan oluşmaktadır. Programın ilk aşaması uzaktan eğitim olarak yürütülmektedir. Bu aşamada, öğrenci, öğrenci sayfasına her hafta düzenli olarak yüklenen makaleleri okuyup daha sonrasında makaleler hakkında kendisine yollanan soruları cevaplamalıdır. Programın ikinci aşaması yüz yüze eğitim aşamasıdır ve İtalya’da yapılmaktadır. Bu aşamada derslere katılım zorunlu olup, hafta içi her gün sabah 9 ile akşam 4 saatleri arasında dersler yapılmaktadır. Söz konusu derslerde işlenen konulardan öğrencilerin sınav sorumlulukları bulunmaktadır.  Programın son aşaması ise tez hazırlama aşamasıdır. Öğrenci, tez konusunu seçerken, almış olduğu derslerden birini içerir konuyu seçmekte serbesttir. “Bence programın en büyük avantajı, uluslararası ticaret hukuku alanının bir çok dalında öğrenciye eğitim verilmesidir.” Bu programı tercih eden öğrenci, bu alandaki bilgisini oldukça geliştirebilir ancak yoğun bir program olduğundan dolayı düzenli bir çalışma gerekmektedir.

Torino-2-300x300.jpg
Şahane bir manzara

Torino oldukça güzel ve tarihi bir şehir ve derslerin işlendiği kampüs büyük, güzel ve yeşilliğin çokça olduğu bir ortamda bulunmaktadır. Bunların yanında, daha önce de bahsetmiş olduğum üzere, farklı kültürlerden bir çok insanın katıldığı bir master programı olması, programın diğer güzel bir yanı. Saymış olduğum sebeplerden dolayı, bence Torino’da okumak oldukça keyifli.

 

Cevap yazmak ister misiniz?

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s