education · roportajlar

Öğrencimiz Can Yalnız:’Politecnico di Torino, tahmin ettiğimden çok daha iyi bir okul..’

Bu yıl İtalya’nın mühendislik sınavından 100 üzerinden 100 tam puan alan öğrencimiz Can Yalnız, Politecnico di Torino Bilgisayar Mühendisliği bölümüne yerleşerek bizlere büyük bir gurur yaşattı, tebrik ediyoruz.

Kendisiyle yaptığımız röportajın, İtalya’da mühendislik okumak isteyen öğrencilerimize faydalı olacağını düşündük ve sizler için derledik.

1.Politecnico mühendislik sınavından 100 üzerinden 100 aldın. Bu inanılmaz başarını tebrik ediyoruz. Mühendislik sınavına nasıl hazırlanılmasını tavsiye edersin?

Teşekkür ederim. Her ne kadar ToPolito bursu için ciddi bir tempoyla sınava hazırlanmış olsam da, dürüst olmak gerekirse, aldığım not beni de şaşırttı. Herkesin öğrenme ve çalışma süreci farklıdır, dolayısıyla nasıl çalışılması gerektiğiyle ilgili mutlak teknikler söylemek yerine benim sınava nasıl hazırlandığımı paylaşmak isterim sizinle.

Sınava girmeden önce de duyduğum ve tahmin ettiğim gibi, ölçülen bilgi Türkiye müfredatında bizlere öğretilenlerin neredeyse aynısı. Dolayısıyla ben sınava hazırlanırken matematik ve fizik LYS kitapları kullandım. Birazdan da değineceğim gibi liseyi bitirdikten sonra bir sene üniversite okuduğumdan dolayı lisede öğrendiklerimin bir kısmına eskisi kadar hakim değildim. Dolayısıyla matematik konusunda, eski matematik öğretmenimin bana önerdiği, konu anlatımlı bir kaynak tercih ettim ve fizik konusunda da eski fizik öğretmenimden LYS konularını kapsayan özel dersler aldım.

politecnico-torino-classifica-università.jpg

Sınavın ingilizce bölümüne çalışmak için ‘iflscience.com‘ sitesini önerebilirim, benim gördüğüm kadarıyla sınavda çıkan ingilizce metinler bu sitedeki makalelere çok benziyor. Sınava hazırlanan, ingilizcesine güvenen güvenmeyen herkese bu siteden günde en az bir makale okumayı ve bilmediği kelimelerin ve kalıpların üzerinde durmayı öneririm. Mantık bölümü için ise matematiksel mantık konusuna hakim olmanın ve sınavda dikkatli olmanın yeterli olacağını düşünüyorum.
Sınavın yapısına gelirsek, bence sınavın en belirgin özelliği, matematik bölümü dışında, soruların uzun uzun hikaye anlatması. Dolayısıyla, yukarıda da ima ettiğim gibi, bence ingilizce hakimiyeti sınav için çok önemli. Son olarak da, girebileceklerin, sınava bir kereden fazla girmelerini tavsiye ederim çünkü ben ikinci girişimde, ilk sınavda gördüğüm sorularla karşılaştım.

2.  İtalya’da üniversite okumanın sana göre avantajları nelerdir?

İtalya’daki üniversitelerin genel özellikleriyle ilgili hiçbir fikrim yok, fakat ben burada gün geçtikçe Polito’nun buraya gelirken tahmin ettiğimden çok daha iyi bir okul olduğunu görüyorum. Polito’nun herkesçe kabul edilen en belirgin özelliklerinden bir tanesi Fiat, General Motors, Amazon gibi birçok büyük firma ile bağlarının bulunması ve bu bağlarını kullanabiliyor olması. Fakat ben Polito’nun en iyi özelliğinin sınav ve ödev sistemi olduğunu düşünüyorum. Burada notunuz, bir sene içerisinde dört kez girme hakkınız olan, tek bir final sınavı ile belirleniyor. Bu her ne kadar korkutucu gelse de bence insana kendi zaman yönetimini en iyi şekilde yapmayı öğretiyor ve kendini dersler dışında geliştirmek isteyen öğrencilere bu zamanı sağlıyor.

focus_empty_0.jpg

3. Dersleri  nasıl buldun, yurt dışında başka bir üniversite tecrüben de oldu, bu anlamda neleri farklı buldun?

Evet, liseden hemen sonra, 2015 – 2016 akademik yılında, Amerika’da (Brown Üniversitesi’nde) 1 sene okudum. Burada oluşumdan da anlayacağınız gibi bu deneyimden pek memnun kalmadım. Amerika’daki üniversiteler kötü demiyorum, fakat eğer burs alamadıysanız verdiğiniz paranın karşılığını alabileceğinizi düşünmüyorum. Mesela benim gittiğim üniversitede (Brown kötü bir üniversite olmamasına rağmen) aldığım eğitim en fazla ortalamaydı. Polito, Amerika’daki üniversiteler ile karşılaştırılınca, fiziksel şartlar konusunda her ne kadar zayıf kalsa da burada aldığım eğitimden ve Polito’nun, kendimi geliştirmem için bana sunduğu fırsatlardan gerçekten çok memnunum.
Son olarak, sınava girecek ya da hala karar verme aşamasında olan herkese başarılar dilerim.

Öğrencimiz Can Yalnız’ı tekrar tebrik ediyor, sınavda gösterdiği başarının tüm hayatı boyunca devam etmesini diliyoruz. Bol şans Can:)

Cevap yazmak ister misiniz?

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s