education · italyada üniversite · italyada master · roportajlar · İtalya'da Yaşam · İtalya'da Yüksek Lisans · İtalyada Master

Master öğrencimiz Teramo’yu anlatıyor

Bu sene Teramo Üniversitesi ‘Food Science and Technology’ master bölümüne kabul edilen öğrencimiz Beyza Özpınar’la İtalya, okula alışma süreci ve yaşadıklarına dair kısa bir röportaj gerçekleştirdik. Bu okulu veya bölümü düşünen öğrencilerin yazımıza bir göz atmalarını tavsiye ediyoruz.

 Teramo nasıl bir şehir? Buraya dair neler söylemek istersin?

Burası küçük ve sevimli bir şehir. Milano ve Roma gibi çok eğlence mekanları yok. Ama her perşembe James&Joyce Pub adlı bir mekanda öğrenciler için partiler düzenleniyor. Ben de yarın orada düzenlenecek olan Christmas partisine gitmeyi düşünüyorum. İnsanlar çok sıcakkanlı, buraya çabuk alışmamda bunun büyük etkisi olduğunu söyleyebilirim.

giulianova-italy-9.jpg
Giulianova’dan bir görünüm

Gittiğim yerlerdeki çalışanların hepsi çok iyiydi. Teramo’ya 10 dk uzaklıkta Gran Sasso adında AVM var fakat yemek yeme yerleri biraz kısıtlı. Ayrıca buradan otobüsle veya trenle Giulianova ve Pescara‘ya gidilebiliyor. Geçen hafta havaalanına gittiğim için Pescara’ya uğramıştım. Bahar ayında tekrar gitmek istiyorum, orası da çok güzeldi.

Zadar_685x496-1.png
Pescara

 Peki yemekler nasıl? Bazı öğrenciler için alışana kadar sorun olabiliyor yemek konusu, sen nasıl bir çözüm getirdin bu duruma? 

İlk ay otelde kaldığım için yemek yapamamıştım. O yüzden birkaç restaurant ve cafe keşfetme fırsatı buldum. İki tane Türk kebapçısı var. Türkiye’deki gibi güzel olmasa da tatları fena değil. Onun dışında çok güzel kahveler yapan yerler var. Eylül sonunda Grand Italia diye bir cafede dondurma yemiştim, tadı enfesti. Henüz gitmediğim ama giden arkadaşların pizzasını çok methettiği bir yer var, adı Pizzeria Don Miguel, oraya da yakın zamanda gidip deneyeceğim.

Teramo (38).jpg

 Biraz da okuldan bahsedelim:) Bu sene Teramo Üniversitesi ‘Food Science and Technology’ master programına kabul edildin. Hocalar nasıl, ders işleyişlerini Türkiye’deki hocalarla karşılaştırırsak neler söyleyebilirsin?

Tabiki arada çok fazla farklılık var. Buradaki hocalar dersi tam vaktinde bitiriyor. Türkiye’de ise hocalar o haftanın konusu bitince 3 saatlik dersi 1 saatte bitirebiliyor. Ama burada konu bitse bile saati tamamlamak için yeni konuya başlıyorlar. Ders konusunda daha disiplinliler ama sınav tarihlerini genelde bize bırakıyorlar. Hepimizin uygun olduğu zamanı buluyorlar sınav için, Türkiye’de hoca hangi tarihi isterse o tarihte oluyorduk.

21.jpg

Prof. Pittia, bölümü tanıtmaya yönelik toplantı yaptı bizimle. Bu dönem hep teorik dersler vardı ama seneye Aralık veya Ocak ayında laboratuvar stajımız olacakmış. O  zaman daha çok uygulamalı olarak geçecek sanırım.

Yaşadıklarını ve deneyimlerini bizimle paylaşan öğrencimize teşekkür ediyor, kendisine başarılar diliyoruz.

 Pianeta Italia olarak, İtalya’daki tüm devlet ve özel okullar için danışmanlık hizmeti veriyoruz. Okullar, bölümler, başvurular ve hizmetlerimiz hakkında bilgi almak isterseniz bilgi@pianeta-italia.com adresinden bize yazabilir veya 0212 347 47 13 numarasından ofisimizi arayabilirsiniz.

Reklam

Cevap yazmak ister misiniz?

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s