education · italyada üniversite · İtalya'da Lisans · İtalyada Üniversite · İtalyada Tasarım Akademileri

Öğrencimiz Kezban Belet’in gözünden Marangoni

2017 Eylül ayında Istitute Marangoni’de Fashion Styling & Visual Merchandising programına giden öğrencimiz Kezban Belet, okula başladığı günden bugüne okul hayatı ve bölümüyle ilgili yaşadıklarını içtenlikle anlattı. Kendisine bu değerli bilgileri bizimle paylaştığı için teşekkür ediyoruz.

26991729_1716016288465358_6669652654754686260_n.jpg

 İtalya’ya ve okula alışma evrelerinden biraz bahsedebilir misin? Zor oldu mu senin için yeni bir yere adapte olmak?

Burada ilk yılım ve herkes gibi benimde zorlandığım zamanlar oldu, olmaya da devam ediyor. Özellikle derslerin çok yoğun ve ağır olduğu dönemler biraz bocaladım diyebilirim. Birinci dönemin başlarında kabul etmek gerekir ki çok zorlandım ama dersleri çok iyi takip ettiğim ve verimli bir şekilde not aldığım zaman o kadar da zor olmadığını fark ettim. Çünkü derslerde hocaların ağzından çıkan her kelime, projelerimiz yani sınavlarımız için çok çok önemli. İlk iki hafta benim için alışma süreci oldu ama daha sonrasında kendimi adapte edip derslere girdim. Şuan ikinci döneme başladık ve artık okuluma alışmış olarak projelerimi hazırlıyorum.

 

Marangoni nasıl bir okul? Memnun musun orada okuyor olmaktan? 

Marangoni’de şuan çok mutluyum. Sınıfımı ve dersleri seviyorum. Hocaların hepsi çok donanımlı, çok bilgili ve aynı zamanda çok ünlü dünya markalarıyla çalışan insanlar. Bize karşı da gerçekten çok ilgililer, herkesle tek tek ilgileniyorlar. Derslerin  öncesinde  ve sonrasında sınıfta kalıp, soru sormak isteyenlerin sorularını cevaplıyorlar ve ödevlerimizi birebir kontrol ediyorlar. Okul 3 dönemden oluşuyor ve bu dönemler 8 hafta sürüyor. Her dönem sonunda iki hafta sınav haftası oluyor ve o sınav haftalarında, dönem  içerisinde yaptığımız projeleri teslim ediyoruz.

26992281_1716016255132028_3741955299823848913_n.jpg

Türkiye’deki sistemle kıyasladığımızda eğitimle ilgili neler söyleyebilirsin?

Yani Türkiye’deki gibi yazılı sınav sistemi yok. Sizi iki saat içinde yaptıklarınızla değerlendirmiyorlar. Onun yerine 8 hafta içinde yaptığımız, yarattığımız, hayal ettiğimiz projelere göre değerlendiriyorlar. Okulun bu sistemini seviyorum. Hocalar fikirlerimize ve hayal gücümüze hep saygı duyuyor ve bunları değiştirmeye çalışmıyor, bunları kısıtlamıyorlar. Özetle buradaki eğitimden ve okulumdan çok çok memnunum.

Peki burayı tercih edecek öğrencilere tavsiyelerin neler olur ?

Burada okumak isteyenlere tavsiyem gerçekten istiyorlarsa ve ilgi duyuyorlarsa buraya gelmeleri. Diğer türlü zorlanacaklarını düşünüyorum çünkü burası gerçekten isteyenlerin yeri bence. Mesela bir örnek vereyim, bir arkadaşım Ankara’da bir üniversite bitirip buraya gelmiş. Okul başladıktan 4 hafta kadar sonra ben istemiyorum, yanlış karar verdim, derslere yetişemiyorum diye bir senelik hızlandırılmış kursa geçti. Yani demek istediğim gelmek isteyen herkesin, seçecekleri bölümle ilgili çok iyi araştırma yapıp, çok iyi düşünerek gelmesi. Ama şunu söyleyebilirim Milano’da okumak için bence Marangoni en doğru tercih 🙂

Öğrencimizin doğru okulu ve bölümü seçmiş olması bizi de çok mutlu etti. Kendisine seçtiği bu yolda başarılar diliyoruz.

Istitute Marangoni bölümleri hakkında ayrıntılı bilgi almak ve başvuruda bulunmak için bilgi@pianeta-italia.com adresinden bizimle iletişime geçerek ücretsiz danışmanlığımızdan faydalanabilirsiniz.

 

Cevap yazmak ister misiniz?

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s