education · italyada üniversite · italyada master · İtalya'da Yüksek Lisans · İtalyada Üniversite · İtalyada Master

Öğrencimiz İrem Akbulut Bologna’yı anlatıyor…

Geçen sene Bologna’ya ‘Engineering Management‘ bölümüne master için giden öğrencimiz İrem Akbulut bizimle oraya dair gözlemlerini ve yaşadığı deneyimleri  paylaştı. Bologna’da okumayı  düşünen adayların bu yazıyı mutlaka okumalarını tavsiye ediyoruz:)

 Sevgili arkadaşlar merhaba 😊

Bolonya’da yüksek lisans düşünenler için yol gösterici olması adına deneyimlerimi paylaşmak istedim sizlerle. Öncelikle Bolonya küçük bir şehir, dolayısıyla büyük şehrin karmaşa ve koşturması burada yok, eğer sakinlik arıyorsanız orası burası 😉 Şehrin merkezi “centro storico-tarihi merkez” diye geçiyor ve akşamları belirli bir saatten sonra araç trafiğine kapanıp sadece yayalara ait oluyor, oldukça tatlı bir uygulama.

Bolonya’da ulaşım otobüs, bisiklet, motosiklet ve özel araçlarla sağlanıyor. Üniversite bahçesi bisiklet ve motosiklet galerisi gibi bir görüntü oluşturuyor. Büyük bir şehirden geleceksiniz, üniversiteye bisikletle gidebilmenin keyfini yaşayabilirsiniz.


Bolonya’nın bir üniversite şehri olması yaşam maliyetine yansıyor ne yazık ki 😦  kiralar son derece yüksek, alışveriş ve sosyal hayat için de hatırı sayılır miktarda bütçe ayırmak gerekiyor..

BOLOGNA FOTO.jpg
Bolonya’da ev bulmak geçmeniz gereken en büyük sınav, zira yeni ev yapılmadığı için kiralık ev kara borsa gibi, bulana aşk olsun. Gelmeden uzun zaman öncesinden sosyal medyadaki gruplardan araştırmakta fayda var, yoksa bir süre otelde kalmanız gerekebilir.

 

Üniversite hayatına gelecek olursak lisans üç sene, yüksek lisans iki sene sürüyor ve birçok dersin sadece tek sınavı var, fakat bu sınavlara 2-3 defa girme hakkınız oluyor. Yani dersler bittikten sonra belirli bir süre sınava girip deneme şansınız oluyor. Bu tarihler öncesinden bildiriliyor, isterseniz “risk budur” deyip sadece birini seçip ona da girebilirsiniz.

Dersler blok şeklinde ve son derece uzun sürelerle işleniyor, dolayısıyla tüm konsantrasyonunuzu toplayıp öyle gelin derim:)
Devam zorunluluğu derse ve hocaya göre değişmekle birlikte gördüğüm kadarıyla genelde zorunluluk yok.

a1ecb084f308b78527fb4ac21e2d5baa.jpg

 

Bolonya da İtalyan yemek kültürünün iddialı şehirlerinden biri, dolayısıyla gelmişken birkaç lokal yemek öğrenip Türkiye’ye dönünce arkadaşlarınıza ziyafet vermek elinizde;)

Her şey bir yana İtalya güzel, İtalyanlar şeker, eğer aklınızın bir köşesinde İtalya fikri varsa bence bir deneyin;)

 

Cevap yazmak ister misiniz?

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s