education · italyada üniversite · italyanca · İtalya'da Burs · İtalya'da Lisans · İtalya'da Mühendislik · İtalya'da Mimarlık · İtalya'da Yaşam

İtalya devlet okulları

Pianeta Italia olarak 13 senedir İtalya odaklı olarak devlet ve özel okullara öğrenci gönderiyoruz. Takip edenler bilir, özel okulların başvuru ve kayıt süreçleri daha kolay yapılabilirken, devlet üniversitelerinde süreç bir hayli karmaşık ve tecrübe gerektirmektedir. Bu yüzden sadece İtalya odaklı çalışarak her fırsatta profesyonelliği önemsediğimizi dile getiriyoruz.

İtalyan devlet üniversitelerindeki genel prosedür en çok merak edilen konulardan biridir. Bu yüzden öğrencilerin aklına en fazla takılan sorulardan yola çıkarak derlediğimiz bir yazı hazırladık sizlere.

Politecnico-di-Milano-660x381.jpg
Politecnico di Milano

 

İtalyan devlet üniversiteleri hakkında genel bilgiler

İtalyan devlet üniversiteleri 1088-1200‘lü yıllarda kurulup günümüze kadar eğitimlerine devam etmiş köklü ve saygın üniversitelerdir. Bu üniversitelerin eğitim dili İtalyanca ve İngilizce seçeneklerine sahiptir. İtalya’da lisans yani üniversite eğitimi tıp, diş hekimliği, veterinerlik bölümleri dışındaki bölümlerde 3 yıl sürmektedir, bu eğitim Türkiye’de 4 yıla denk gelir.

*Devlet üniversitelerinde hazırlık sınıfı yoktur.

  • Harçlar: Yıllık harçları 750-3.500 Euro civarıdır. Bu miktar öğrencinin ailevi gelir düzeyine göre belirlenir.
  • Burslar: Burs almamış bir Türk öğrenci ortalama 1.500 Euro kadar yıllık öder. (2 taksitte). Burs için sınavdan daha erken İtalya’ya gidip başvurmak gereklidir. Ancak diğer Avrupa ve Amerikan üniversitelerinin masrafları düşünüldüğünde İtalyan üniversiteleri çok aşağıda tutmaktadır. Bu sebeple burs için niteliklerinizin çok yüksek olması beklenir. (not ortalaması, maddi yetersizlik, tecrübe, ödül, proje, vs). İkinci yılınızdan itibaren başarı, yemekhane ve konaklama burslarına başvurabilirsiniz.
  • Yurtlar: Konaklama için yurt imkanı vardır. Yurt için aylık ortalama 250-500 Euro arası bütçe ayırmak gerekir.

 

politecnico-di-torino-mimarlık-kampusu.jpg
Politecnico di Torino

 

İtalyan üniversitelerine başvuru aşamaları:

  1. Okula başvuru: online başvuru veya gerekli evrakların temini
  2. Konsolosluk denklik işlemleri: öğrencinin diplomasının denkliğinin çıkarılması
  3. Konsolosluk İtalyanca mülakatı (İstanbul başvuruları/İtalyanca bölümlerde okuyacaklar için)
  4. Vize
  5. İtalya’da başvurduğunuz üniversitede sınav ve kayıt

*Başvurusu kabul olan öğrenciler ayrıca İtalya’daki okul tarafından İtalyanca yeterlilik ve bölüm sınavına alınırlar. Bu sınavlar her üniversitede uygulanmayabilir.

 

317-3-1136df9ef1521c25c0f28f4c61b9af39.jpg

 

*Mühendislik başvurularında SAT (SAT I + SAT II), GRE (General Test), GMAT sınavlarından birini geçmiş olanlar, mühendislik giriş sınavından muaf olurlar.

*İtalyanca bölümde okuyacaklar; B2 İtalyanca sertifikası olanlar üniversitelerin İtalyanca sınavından muaftırlar. Geçerli kabul edilen sertifikaları öğrenmek için bize ulaşınız.

Pianeta Italia iletişim bilgileri 

Telefon: 0212 347 47 13

Mail: bilgi@pianeta-italia.com

Cevap yazmak ister misiniz?

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s