Mimarlık · röportajlar, · roportajlar

Torino-mimarlık öğrencimiz Zeynep Naz Kocabaş röportajı

 Politecnico di Torino mimarlık bölümü öğrencimiz Zeynep Naz Kocabaş, okulu ve İtalya’daki hayatıyla ilgili sorularımıza, sizler için çok faydalı olacağını düşündüğümüz yanıtlar verdi. Kendisine çok teşekkür ediyor ve başarılar diliyoruz.

1) Bize kendinden bahseder misin? Nereden mezunsun ve bu bölümü seçme sürecin nasıl oldu?

Ted Ankara Koleji’nden mezun oldum. Hep sanatla ilgiliydim. Matematik ve fizik derslerine karşı da ilgimde vardı. Bu yüzden bana uygun olan mesleğin mimarlık olduğuna karar vererek bu bölümü tercih ettim.

 

politecnico-di-torino-mimarlık-kampusu.jpg

 

 2) Önce Torino’da mühendislik bölümünü kazandın, sonra Torino mimarlığı kazanarak bu bölümü tercih ettin. Neden Torino ve neden mimarlık?
Mimarlığın temel yapısını oluşturan bir ülke olan İtalya’da mimarlık okumak  benim hayalimdi. Torino olmasının sebebi mimarlıkta sanatsal eğitimin yanında tekniğe de ağırlık vermesiydi.

3) Yaşadığın şehirle ilgili neler söylemek istersin? Öğrenci hayatı, yeme-içme durumları, masraflar, fiyatlar ve konaklama imkanları hakkında düşüncelerin neler?

 Torino, aileden uzakta ve yurt dışında ilk kez yaşayacak olanlar için en uygun şehir diyebilirim. Öğrenci şehri olmasının avantaj ve dezavantajları var tabiki. Dezavantaj olarak tek söyleyebileceğim şey konaklama. Çok öğrenci olduğu için uygun fiyatlı konaklama imkanları kapılmış olabiliyor o yüzden bu konuda erken davranmak gerebilir. Yeme-içme konusuna gelirsek  CAF (indirim) ve EDISU (devlet bursu) yaptırdığım için hem okulda ki yemeğim ucuz hem de okul harcımda indirim oldu.

 

sede-politecnico-di-Torino-640x400.jpg

 

4) Son olarak okul ortamından memnun musun? Dersler nasıl geçiyor, hocaların ders işleme metotlarını nasıl buldun? Türkiye’deki sistemden sonra alışmakta zorluk yaşadın mı?

Geçtiğimiz 1 senede mimarlık hakkında çok fazla şey öğrendim diyebilirim. Birinci  dönem Calculus, History of Architecture, Drawing and Survey ve Morphology derslerimiz vardı. İlk dönem mimarlıkla ilgili  olmasa da bize temel yapıları öğrettiler (autocad, binanın structure, mimarlar ve yaptıkları binalar,düzlemde doğru nokta çizimi…)  bir de tabiki proje yaptık. Projemiz mimarların yaptıkları  binaların  planı, elevation ve sectionı autocadde çizip, maketini yapmamızdı.

İkinci dönem ise ‘Design Studio’, ‘Drawing and Survey’, ‘Fundamentals of Architecture Technology ve Morphology’ derslerimiz var. Bu dönemde studio hocalarımız bizden Bologna’ya ‘elderly people’ için co-house yapmamızı istediler. Bize Bologna’da olan bir alan verdiler bunun için günübirlik Bologna’ya giderek alanımızı inceledik. Ölçüm alıp  sketch çizdik, şehri tanıdık ve bazı inspiration noktaları bulmaya çalıştık ki tasarlayacağımız binada bize yardımcı olsun. Bu proje için her hafta kontrollerimiz oldu. Hocalarımız çok iyi, hepsi bize çok yardımcı oluyor. Aynı projeyi ‘Morphology’ dersi için  sütun, kolon, destek, beam gibi binanın ayakta kalması için bazı hesaplamalarla structure çizeceğiz. Fundamentals dersinde ise mimarlıkla ilgili her şey planda, cam nasıl çizilir ölçeği ne olmalı, concrete nasıl yapılır, duvar kalınlığı ne kadar olmalı gibi içerikler var.
 Son projemizde ise okul binasının belli bir bölümünü ölçüp çizeceğiz.
 Hocalara gelirsek, bazı hocaların ingilizcesi çok iyiyken bazılarınınki idare eder oluyor ama yinede eğitim şekilleri ve yaptıkları işi sevmeleri çok hoşuma gitti. Türkiye sisteminden sonra zorluk çekmedim.

 Politecnico di Torino ve İtalya’daki diğer tüm devlet okulları için Pianeta Italia  danışmanlık hizmetlerinden faydalanarak başvuru, konsolosluk ve vize dönemlerinizi uzmanlarımız eşliğinde stres yaşamadan atlatabilirsiniz.

Pianeta Italia iletişim bilgileri 

Telefon: 0212 347 47 13

Mail: bilgi@pianeta-italia.com

 

 

Cevap yazmak ister misiniz?

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s