education · italyada üniversite · italyada mimarlık kursu · italyada tıp kursları · italyada tıp kursu · Mimarlık · İtalya'da Lisans · İtalya'da Mimarlık · İtalya'da Tıp · İtalyada Üniversite

İtalya’da tıp ve mimarlık başvuruları

 İtalya devlet okulları için mimarlık ve tıp bölümüne başvurular devam ediyor! Son başvuru tarihi ise 24 Temmuz 2018!

 Bilindiği gibi İtalya devlet okullarında tıp ve mimarlık eğitimi almak için sınava girmek gereklidir. Bu sebeple İtalya’da mimarlık ve tıp okumak isteyen öğrencilerimize tavsiyemiz kurslara katılarak kendilerini sınava hazırlamaları. Bu hazırlık kursları sınav sistemini yakından görmeniz açısından size çok yardımcı olacaktır.   

İtalya’da mimarlık eğitimi:
 Mimarlık bölümü İtalya’da sadece devlet üniversitelerinde verilir. İtalya’da tüm şehirlerde mimarlık bölümü İtalyanca olarak okunabilir. Yalnızca 2 büyük İtalyan devlet üniversitesi İngilizce dilinde mimarlık eğitimi verir. Bunlar İtalya’nın en köklü üniversiteleri olan Politecnico di Milano ve Politecnico di Torino‘dur. 

Mimarlığa giriş şartları
 Mimarlık bölümüne giriş için merkezi bir sınava girerek baraj puanı (20) aşmanız gerekir ve alınan puan tüm üniversiteler için geçerlidir. Yılda bir kere düzenlenen bu sınav tüm ülkede aynı gün ve aynı saatte yapılır. İtalya’ya giderek, ilk tercihiniz olan üniversitenin kampüsünde sınava alınırsınız.

Mimarlık sınav tarihi bu yıl 6 Eylül 2018 olarak belirlenmiştir.

 

20090504_Politecnico_0006_04.jpg
İtalya’da tıp eğitimi:
 Tıp eğitimi İtalya’daki üniversitelerin öne çıkan bölümlerinden biridir. İtalya’da tıp eğitimi 6 yıl olup, İtalyan tıp fakülteleri Avrupa ve Türkiye’ de geçerli olan tıp diploması verir. Okul harçlarının uygun oluşu ve yüksek kalitedeki tıp eğitimi İtalyan üniversitelerine olan talebi her geçen gün arttırmaktadır.

 İtalya devlet üniversitesi tıp bölümüne girebilmeniz için IMAT (International Medical Admissions Test) sınavına girerek belirlenen baraj puanı aşmanız gerekmektedir.
 İtalya’daki özel üniversitelerde İngilizce tıp bölümünde okuyabilmek için ise  başvurduğunuz üniversitenin kendi İngilizce tıp sınavına girerek kazanmanız gerekir.

İtalya’da İngilizce dilinde tıp eğitimi verilen okullar;

-Roma Tor Vergata Üniversitesi
-Milano Devlet Üniversitesi
-Pavia Devlet Üniversitesi
-Bologna Devlet Üniversitesi
-Torino Devlet Üniversitesi
-Bari Devlet Üniversitesi
-Milano Bicocca Devlet Üniversitesi
-Roma La Sapienza Devlet Üniversitesi
-Napoli Federico II Devlet Üniversitesi
-Napoli Luigi Vanvitelli Devlet Üniversitesi

Bu yılki tıp sınavı ise 13 Eylül 2018 tarihinde yapılacaktır. 

 

la-sapienza.jpg

 

 Tüm devlet okulu başvuruları tarafımızdan yapılmaktadır ve danışmanlık hizmetleriyle bir bütün halinde verilir. Hizmet detaylarımızı öğrenmek için 0212 347 47 13 numarasından bizi arayabilir veya bilgi@pianeta-italia.com adresine mail yazarak merak ettiklerinizi sorabilirsiniz.

 

 

Cevap yazmak ister misiniz?

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s