bologna üniversitesi · education · italyada üniversite · Mimarlık · İtalya'da Lisans · İtalya'da Mimarlık · İtalyada Üniversite

İtalya’da mimarlık eğitimi

Ödüllü proje Bosco Verticale  mimarlarından Gianandrea Barrreca Türkiye’deki üniversitelerde gerçekleştirdiğimiz seminerde mimarlık eğitimi konusuna değinmiş ve şöyle demişti: “Mimarlık sadece bina değildir, o şehrin kaldırımı, köprüsü, sokakları, meydanları ve yapıları bir bütündür. Bunları birbirinden bağımsız düşünmek doğru değildir”.

 

italyada-egitim-alabileceginiz-en-iyi-universiteler.jpg

 

 İtalyan mimarlık eğitimini diğerlerinden ayıran en önemli özelliği, sadece yapı odaklı olmayıp şehir mimarisini bütün olarak ele almasıdır. Bu vizyonla mezun olan mimarlar, yapıların tek başına var olmadıklarını, şehrin kaldırımıyla, meydanlarıyla bütün olduğunu bilir. Yapıların şehrin dokusuyla, kültürüyle uyumlu olması gerektiğini anlar. İtalya’da mimarlık eğitimi sadece estetik ve teknik değil, birikimiyle farklı bir vizyon getirdiği için tüm dünyada öne çıkar.

 İtalyan üniversite eğitimi grup çalışmalarına önem verdiği için birlikte düşünmek, paylaşmak, fikirlere saygı duyarak ortak projeler geliştirmek esastır. Liderlikten ziyade işbirliği vardır.

italya-da-universiteye-gelirin-kadar-oduyorsun1464129403-900.jpg

 

Tüm bunlara yaratıcılık, estetik ve bir de yüzyılların birikimi eklenince ortaya enfes bir mimarlık eğitimi çıkıyor.

Dünya geneline bakacak olursak;

İtalya’da İngilizce mimarlık eğitimi veren dünya çapında iki üniversiteden bahsedebiliriz: Birincisi mimarlık eğitiminde dünya sıralamasında 9. olan Politecnico di Milano ve aynı sıralamada 41. olan Politecnico di Torino var. Bu sıralama dünyanın en iyi ilk 700 üniversitesini açıklayan QS Londra Top Universities listesidir. 

 

POLITECNICO DI MILANO.png
Politecnico di Milano


Peki ücretler nasıl?

 İtalya, mimarlık eğitimini sadece devlet üniversitelerinde sunuyor. Bu demek oluyor ki  yıllık maksimum 3.500 euro ücretle İtalya’da mimarlık okuyabilirsiniz. Tabi bu ücretin de tamamı ödenmeyecek çünkü İtalyan devleti her öğrenciye indirim hakkı tanıyor, böylelikle ailenizin gelir seviyesine göre belirlenen miktarda bu ücretlerden indirim alabiliyorsunuz.

Aslında işin en güzel tarafı, mezun olduğunuzda Avrupa diplomasına sahip olacak olmanız, yani tüm Avrupa’da geçerli sayılabilecek belgenizle mimar statüsünü elde etmiş olacaksınız. 

 Mimarlık başvurusunda bulunmak için bizi arayabilir, danışmanlık hizmetlerimizden faydalanarak stres yaşamadan başvurunuzu yapabilirsiniz. Pianeta Italia, İtalya’daki tüm özel ve devlet üniversitelerine 13 yıldır danışmanlık hizmeti vererek bu konuda uzmanlaşmış ve sadece İtalya odaklı çalışan nadir kurumlardan biridir.

Pianeta Italia Danışmanlık

0212 347 47 13
bilgi@pianeta-italia.com

www.pianeta-italia.com

Cevap yazmak ister misiniz?

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s