education · italyada üniversite · İtalyada Üniversite

İtalya’da sınıflar açılıyor..

 

gşflgk.jpg

 

CENTRO STUDI ITALIANI dil okulu katılabilenler için sınıf içi derslere başladı. Diğer okullar gibi CENTRO STUDI ITALIANI de İtalyanca kurslarında online ders sistemine geçmişti. Sınırların da yavaş yavaş açılacak olmasıyla birlikte katılabilenler için sınıf içi derslere de başladı. Isteyenler yine online eğitime devam edebilecekler. Önemli ve konsoloslukta geçerli dil belgelerinden PLIDA sertifikası merkezi de olan kursun Milano, Urbania ve Cenova şehirlerinde merkezleri var.

Tüm dünyada olduğu gibi İtalya’daki eğitimler de şu ana kadar online devam ediyor. Üniversite, master, dil kursu fark etmeksizin dersler uzaktan yapılıyor. Üniversitelerin bir kısmı 2020-2021 akademik yılını online yapacaklarını duyurdu bile. Kimisi ise sadece ilk dönem derslerin online olacağını, ikinci dönem yüz yüze derslere geçeceklerini ilan etti. Tabi hala karar aşamasında olan üniversiteler de var. Mesela geçen hafta Roma La Sapienza üniversitesi gelecek dönem derslerinin bir kısmının online bir kısmının ise yüz yüze yapılacağını haber verdi.

Italya eğitime ara vermiyor, sınavlar, başvurular, mülakatlar yapılmaya devam ediyor. Elbette Covid nedeniyle süreç biraz yavaş ilerliyor ama yabancı öğrenci kontenjanları ilan edildi. Pek çok üniversite giriş sınavlarını online şekle aldı. Mimarlık gibi devlet sınavıyla giriş yapılan bölümler üniversitelere bırakıldı. Yabancı öğrencilerin resmi başvuru süreci dijital ortama taşındı. Tüm bunların amacı var olan pandemi nedeniyle öğrencilerin ve üniversitelerin işlerini kolaylaştırmak. Burs başvuruları da açılmaya başladı. Bu yüzden İtalya’nın yabancı öğrenci kabul etmeyeceğine dair söylentilere kulak asmayın.

Güncel haberleri duyurmaya devam edeceğiz. www.pianeta-italia.com 0212 347 47 13

 

Cevap yazmak ister misiniz?

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s