İtalyada Üniversite

Naba’ya giden öğrencilerimizden Ali Karami röportaj yaptık

İtalya’ya  gönderdiğimiz her öğrenci farklı deneyimler yaşıyor. Pianeta Italia olarak, öğrencilerimizden İtalya ve okullara dair geri bildirim almak bizim için çok önemli. Bu amaçla Naba’ya ‘Textile Design and Fashion’ bölümü master programına giden öğrencilerimizden Ali Karami  ile röportaj yaptık. Kendisine yaşadıklarını ve tecrübelerini tüm samimiyetiyle bizimle paylaştığı için çok teşekkür ediyoruz.

ALİ KARAMİ

1.Mezun olduktan sonra Naba akademik kadrosuna katıldın, Naba ailesinden biri oldun, nasıl hissediyorsun?

Naba’da çalışmaya başlamamın nedeni, öğrencilik dönemimde üniversitede gördüğüm eksikleri tamamlayıp derslerde işlenen konuları üniversitede düzeltip ıslah etmekti. Bu konuda NABA ve Laureate group ( NABA’nın üst düzeyi olan, tasarım üniversiteler birliği)  yardımlarıyla NABA’da baya değişiklikler yaptık.

10511130_10152525359084799_2465075506296616271_n.jpg

2.Naba’dan mezun olmak size neler kattı? Okulun ve bölümün ayrıcalığını yaşadınız mı?

Ben kişisel olarak yaşadım. Çünkü mezun olur olmaz Naba’dan iş teklifi aldım ve burada asistan olarak başladım. Şuan burada ders  veriyorum. Çünkü eğitim vermek için kendimi hazır hissediyordum.

NABA’nın iş konusunda güçlü bağlantıları var ve bu bağlantıları iyi kullanıyor. Fabrika olsun dergiler olsun ama arkadaşlarıma tavsiyem şudur ki, iş konusunda kendi yetenekleri ilk  ve son sözü söylemektedir. Naba’dan çıkan ve kendi takipleri sonucunda şuanda Vivien Westwood’da çalışan arkadaşlarım vardır. Naba’yı takip edip hala iş bulamayan arkadaşlar da vardır. Çünkü Naba’nın bağlantıları, öğrencinin kabiliyetinden farklı firmalar olabilir. Sizin iş bulabilmeniz için portfolyonuz ve gayretiniz en önemli faktörlerdir.

 

3.Naba mezun olduktan sonra İtalya’da yaşamak ve çalışmak isteyen arkadaşlar için fırsat yaratıyor mu? İş hayatında ayrıcalıkları var mı?

Kurallara uyan ve gayret gösteren bir insan için dünyanın hiçbir köşesinde limit yoktur ve kimse kimsenin yolunu etkileyemez. Tabi ki her ülkenin kendi vatandaşları daha avantajlı sayılırlar. Ama eğer dil konusunda kendinizi geliştirmişseniz  ve italyancanız yeterli ise uluslararası çalışan firmalar ile de ( italia\ turkie) iş birliği yapma şansınız olur. Kendi firmanızı kurmak isterseniz de yapabilirsiniz, tabi gayret en büyük sermayeniz.

 

4.Naba’da Fashion&Textile Design master programından mezun biri olarak bu bölümü okuyacak arkadaşlara tavsiyelerin nelerdir ?

Master programlarında modelistik  ( kalıp bilgisi ) öğrenmeyi amaçlayan öğrenci arkadaşlarım için, bunu unutmalarını tavsiye ediyorum. Genellikle master öğrencilerinin kalıp bilgilerinin  tam olduğu düşünülerek alınırlar. Hatta başka bölümlerden mezun olsalar bile. En iyisi master programlarına katılmadan önce kalıp bilgileri için en az orta seviyeye gelebilecek kadar kalıp kurslarına gitsinler. NABA’da master programları tasarım ağırlıklıdır.

Cevap yazmak ister misiniz?

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s