education · politecnico di torino

Yeni Online Ders Sistemi Hakkında Öğrencimizle Röportaj yaptık..

Covid 19 nedeniyle yurt dışında eğitim gören pek çok öğrenci gibi İtalya’da okuyanlar da Türkiye’ye dönmek zorunda kaldı. İtalya salgından en çok etkilenen ülkelerden biri olmasına rağmen online eğitime hızlı geciş yaptı. Tıp, mühendislik, mimarlık dahil olmak üzere tüm bölümlerin eğitimleri hem üniversite hem de master düzeyinde online olarak yapılıyor.

Güncel durum nasıl?  Süreç nasıl işliyor? Merak edilenleri Politecnico di Torino ‘da  Territorial, Urban, Environmental and Landscape Planning bölümünde master yapan öğrencimiz Soykan Can Acuner’e sorduk. Bizi kırmayıp sorularımızı yanıtladığı için teşekkür eder okulunda başarılarının devamını dileriz..

1-      Politecnico di Torino’da master ilk senendesin. Salgın nedeniyle eğitimler online oldu. Online eğitimler ne şekilde veriliyor?

Online eğitimlerimiz Politecnico di Torino’ nun kendi sitesinden devam ediyor diddactica’ ya girdiğimiz zaman ders saatimizde ana ekrana otomatik çıkıyor ve sadece tek tıkla dersteyiz .Eğitim sistemimizin, sınıfların daha doğrusu ara yüzü skype formatına çok benziyor tüm sınıf sisteme giriyor ve sanal sistem otomatik yoklama bile alıyor. Profesörler kameraları açık ekranda slaytları anlatırken chat kısmından istediğinde hocadan yetki isteyip mikrofon kamera açma gibi özelliklerimiz var chatten yazı olarak istediğimiz zaman yazabiliyoruz sadece mikrofonlar hocanın iznine bağlı anket , şıklı soru sistemi gibi özelliklerle de interaktif bir sistem diyebiliriz. Derslerin canlı kayda alınması da anlamadığımız bir nokta olduğu zaman sonradan tekrar tekrar izleyebilmemizi sağlıyor.

2-      Derslerin verimli olduğunu düşünüyor musun? Projelerde sorun yaşıyor musunuz?

Tabii ki bu kadar yeni bir sisteme adapte olmak başta zorladı ama bu durum tüm dünyada böyle maalesef bizim avantajımız sistemin gelişmiş olup bir an önce uygulamaya geçebilmiş olması bu yüzden hiç vakit kaybetmeden eğitime devam edebildik. Açıkçası normal okula gittiğimizden daha çok çalışıyoruz daha yoğunuz ve daha öğretici geçtiğini söyleyebilirim.

3-      Hocalarla iletişim ne durumda, zorlanıyor musunuz? 

Profesörler ve biz karşılıklı bir anlayışı sürdürmekteyiz sıkıntılarımızı paylaşmamız için mail sistemi aktif. Ayrıca dediğim gibi dersteyken chat’e yazmak bile yeterli. Bunun dışında her ders başı bugün nasıl olduğumuza dair kısa bir anket bile yapılıyor.Ve okul ekstradan  durumu psikolojik olarak kaldırmakta zorlanan arkadaşlara okulun psikoloji biriminden destek bile sağlıyor.

 4-      Diğer öğrenciler gibi sen de ülkene , Türkiye’ye dönmek zorunda kaldın. Yabancı öğrencilerin bugünlerdeki en büyük sorunu nedir? 

Açıkçası hiç bir konuya sorun olarak yaklaşmak istemem fakat yabancı öğrencilerin şuan ki problemleri arasında ; kurduğu yeni düzenden bir anda uzaklaşmanın şoku olabilir ve ne zaman nasıl geri dönebileceğimizin kaygısı. Şu anda kaygı yaşamaktansa hedeflere daha çok sarılmak benim herkese önerim. Dünyamızda ne olursa olsun eğitim hep devam edecektir. Sevgiler….

Displaying image1.jpeg

 

Cevap yazmak ister misiniz?

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s